What caught my eyes is the special promotion. “Buy one, Free one” at Yes Natural. $2.95 per can.
I seldom buy can food because of “life energy”. I feel that when I am paying money for food, I like to buy food that nourish us- fresh food. Can food also costs more.
This can works out to be about $1.50, which I felt is cheap enough for me to buy to copy & replicate the dish with fresh ingredients.
I like the most about this product is the good ingredients. In other words, no added colours 🫤 no preservatives 🫤🫤 no MSG 🫤🫤🫤.
(1) Canning in itself is a way of preservation. There is no further need for preservatives.
(2) When good quality ingredients are combined together, each ingredient has its flavor & bringing many together elevates the dish. This demonstrates the culinary skill of the cook & chef. In my opinion, MSG is a lazy way to bring flavour to the dish. It doesn’t bring health. It makes little sense to me to put dollars & cents into food that contains less than desirable ingredients.
(3) colours! Adding colours?! In my opinion, loving the colours of the food I cook is accepting it for what it is. When the colour has changed after cooking, I would add other ingredients to brighten the dish. I would leave the food alone than to stain it with artificial colors.
This product is worth buying as compared to other brands based on the quality of ingredients used.
Ainda não há comentários.